یاد بود عقد

یکی از زیباترین کارهایی که بمنظور تشکر و قدردانی از میهمانان جشن عروسی خود می‌توانید انجام دهید، تهیه یادبود عقد است. جشن عروسی از دلنشین‌ترین جشن‌هاست و دیدن هرباره یادبود عقد، تجربه‌ی آن شب به یادماندنی را برای دوستانان و عزیزان‌تان تازه می‌کند. چرا که هر یادبود عقدی در طبقات بوفه یا کتابخانه و یا حتی صندوقچه ارزشمند خاطرات، یادآور لحظات شیرینی است. در این مقاله می‌خواهیم در مورد اینکه یابود عقد چیست و نکات مهم در امر انتخاب و تهیه آن اطلاعاتی را در اختیارتان بگذاریم.

ایده یاد بود عقد از کجا آمده است؟

یادبود عقد یکی از رسوم قدیمی اروپاییان بوده است؛ در ابتدای انجام این رسم جعبه‌ای شبیه جعبه جواهر درست می‌کردند که مزین به مهره‌های رنگی و سنگ‌های قیمتی بود. درون جعبه قند می‌گذاشتند که در آن زمان خوراکی بسیار گران قیمتی محسوب می‌شد و آن را به میهمانان هدیه می‌دادند. تا بدین وسیله از آن‌ها برای حضور در مراسم پیوندشان تشکر و قدردانی کرده باشند. به طبع این رسم مخصوص اشراف‌زادگانی بود که عروس و داماد‌هایشان توان مالی تهیه این حرکت را داشتند.

سال‌ها گذشت و قند دیگر از زمره کالاهای خوراکی گران قیمت محسوب نمی‌شد. به همین دلیل تهیه این یادگاری رواج بیشتری یافت. قراردادن قند در جعبه‌های تزئین شده نماد شیرینی زندگی بود.

از آن جا که همه آداب و رسوم ایجاد شده از دوران کهن، دلایل ریشه‌ای دارند و هر یک از اشکال آن نمایانگر تاریخچه‌ای در پشت آن‌هاست، بعد‌ها در بسته بندی یادبود عقد، بادام هم در کنار قند قرار گرفت؛ که تلخ و شیرینی زندگی را نشان می‌داد. این نماد می‌گفت در مسیر زندگی مشترک، در شادی‌ها و غم‌ها، در تلخی‌ها و شیرینی‌ها تا همیشه کنار هم می‌مانیم و همراه و همدل خواهیم بود.

امروزه عروس و داماد‌های خوش ذوق بمنظور قدردانی از میهمانان و به عنوان یادگاری از لذت شیرین یک شب به یادماندنی در کنار عزیزان، اقدام به تهیه یادگاری با توجه به سلیقه و بودجه خود می‌کنند.

برای هدیه دادن یاد بود عقد چه چیزهایی را انتخاب کنیم؟

انتخاب نوع یادبود عقد کاملاً سلیقه ای است. این که چه مدل یادبود عقدی انتخاب کنید به تفکر شما و هدف‌تان و همچنین بودجه در نظر گرفته شده برای این کار بازمی‌گردد. انتخاب کله قندهای کوچک، نقل‌های رنگی، شمع، عطر و رایحه، گل و گیاه و سکه‌ی مبارک باد همگی فوق العاده هستند.

انتخاب هدیه یاد بود عقد

این یادگاری می‌تواند یک شی کاربردی، دکوراتیو و زیبا در بسته بندی هماهنگ با تم سفره عقد، لباس عروس و داماد و حتی تم میزها، کیک عروسی و دسته گل باشد. یا اگر از هنر سررشته‌ای دارید، می‌تواند کار دست خودتان را هدیه دهید تا به مهمانان‌تان بگویید چقدر برایشان ارزش قایلید. گزینه خوب بعدی انتخاب شکلات یا عروسک به عنوان گیفت یا هدیه برای مهمانان خردسال‌تان است.

در انتخاب یاد بود عقد این نکات را فراموش نکنید

یکی از مهم ترین نکات در انتخاب یادبود عقد، در نظر گرفتن تعداد افرادی است که مایل هستید به آن‌ها هدیه دهید. یادتان باشد بهتر است لیست کامل مهمان‌ها تک به تک نوشته شود. چرا که گاهاً این افراد را در لیست خود بصورت خانوادگی در نظر می‌گیرید. پس ممکن است کسی از لیست جا بیوفتد. در حالیکه بدلیل صمیمیت و علاقه زیاد، ملزم به هدیه دادن به هر یک از این افراد خواهید شد؛ اگر هم تصمیم به دادن یادگاری مناسب کودکان دارید، دقت کنید اسم همگی آن‌ها در لیست باشد.
در کل هوشمندانه‌تر است که تعداد بیشتری یادگاری نسبت به میزان تخمین زده خود تهیه کنید. برای شروع چند مدل هدیه را در نظر بگیرید و مشخص کنید برای تهیه کدام یک وقت کافی دارید. و یا به هر دلیلی اگر توانایی ساخت آن‌ها را ندارید، از چه مکان‌هایی می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید.

نکات مهم انتخاب یاد بود عقد

معمولاً تعداد تقریبی مهمان‌ها از پیش مشخص است. پس به شما پیشنهاد می‌دهیم که تا می‌توانید زمان تهیه و ساخت یادبودهای عقد را جلو بیاندازید. با نزدیک شدن به زمان عروسی معمولاً استرس عروس و داماد بیشتر می‌شود و نگران محدودیت زمانی برای انجام همه کارها هستند. بهتر است تمامی یادبودهای عقد بسته بندی شوند تا نشان احترام بیشتری به مهمان‌ها باشد. همچنین به هر یک از آن‌ها یک تگ نوشته شده پیوست شود.
اگر زمان‌تان محدود است لازم نیست روی تک تک یادبودهای عقد نام خودتان را بنویسید. کافیست از تگ‌های حاضری که روی آن‌ها یک پیام و آرزوی خوشبختی چاپ شده استفاده کنید. اینکار به اندازه کافی نظر مهمان‌هایتان را به خود جلب خواهد کرد.

چند ایده متفاوت برای تهیه یاد بود عقد

یکی از بهترین گزینه‌ها یادبود عقد خوراکی است. می‌‌توانید خوراکی‌هایی تهیه کنید که مهمانان بتوانند آن را روز بعد مصرف کنند. مطمئناً یک یادگاری خوراکی خوشمزه موردپسند همه قرار خواهد گرفت. برای اینکار می‌توانید سراغ خوراکی‌هایی بروید که برای مدتی قبل از تاریخ مراسم بتوان آن‌ها را تهیه کرد و نگاه داشت و نگران فاسد و خراب شدن‌شان نباشید. مثل شکلات و نقل‌های خوراکی با تاریخ انقضای مدت‌دار.

ایده یاد بود عقد

نوشتن نام روی تگ را فراموش نکنید

شما می‌توانید بر روی تگ‌های پیوست شده به یادبود عقد، نام خودتان (عروس و داماد) را به همراه تاریخ جشن عروسی درج کنید. این تگ نشان از شب جشن عروسی شما دارد و این یادگاری را انحصاری می‌کند. به همین خاطر می‌تواند تا سال‌های سال یادآور جشن وصال شما باشد و روی میز هر یک از مهمانان‌تان تا همیشه ماندگار.

نوشتن نام روی یاد بود عقد

به جای چاپ، از دست خط خودتان استفاده کنید

طبیعتاً زیباتر است اگر تک تک این تگ‌ها با دستخط خود عروس و داماد و یا یکی از بستگان آن‌ها که خوش خط است نوشته شود. این کار بیش از پیش احترامی را که شما برای حضور مهمانان‌تان قائلید نشان می‌دهد. این که با جان و دل برایشان وقت گذاشته‌اید و بخشی از اثر خودتان را به آن‌ها هدیه داده‌اید.

هدایای معنی دار را تهیه کنید

برای یادبود عقد خود هدایای معنی‌داری را در نظر بگیرید. برای مثال می‌توانید چیزی را که خودتان ببیشتر به آن علاقه دارید، تهیه کنید و به مهمانان بدهید. در اینصورت با دیدن این هدیه همه به یاد شما می‌افتند.

یادبود عقد خانگی بسازید

این نوع یادبود عقد می‌تواند مثل عروسک یا دسته گل‌های کوچک، کله قند فانتزی کوچک تزیین شده و یا مجسمه‌های خاصی باشد که خودتان در خانه درست، نقاشی، رنگ و یا تزیین کرده‌اید. این یادبود عقد، هدیه‌ی بسیار منحصر به فرد با بار معنایی بسیار فراوان برای مهمانان‌تان است چون حاصل انرژی و وقتی است که خودتان برایش صرف کردید. آن هم با عشق جاری در یکی از قشنگ‌ترین رخدادهای زندگی‌تان.

بسته بندی خلاقانه را فراموش نکنید

برای یادبودهای عقد مورد نظر خود از بسته بندی‌های ویژه‌ای استفاده کنید تا مهمانان نیز احساس خاص بودن کنند. مثلاً خانم‌ها، آقایان، دختران و پسران جوان هر یک بسته بندی با رنگ خاصی داشته باشند. این هنر را در زمان انتخاب هدیه برای کودکان هم می‌توانید بکار ببرید. توجه داشته باشید که برای یادبود عقد خوراکی باید بسته بندی‌ای در نظر بگیرید که مواد از آن بیرون نریزد و ظاهری زشت پیدا نکند.

بسته بندی خلاقانه یاد بود عقد

شما چه ایده‌ خلاقانه‌ای برای گیفت یا یادبود عقد دارید؟ اگر برای برگزاری مراسم عقد محضری خود در تهران، به دنبال یک سالن عقد لوکس و لاکچری هستید، سالن عقد نیروانا آماده خدمت‌رسانی به شماست. پیشنهاد می‌کنیم قبل از هرکاری، نگاهی به گالری تصاویر ما بیندازید. از همراهی شما عزیزان سپاسگزاریم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا تماس با سالن عقد لوکس نیروانا