لباس عقد محضری

برای عقد محضری چه بپوشیم؟

شاید خیلی‌ها به محض شنیدن نام مراسم عقد به این فکر بیفتند که برای عقد محضری چه بپوشیم؟ قبل از هرچیز بگذارید بگوییم که سنت عقد و ازدواج از دیرباز در بین انسان‌ها وجود داشته؛ به عبارتی اولین و ساده‌ترین شکل پیوند و تشکیل خانواده است. مراسم این عقد می‌تواند به ساده‌ترین شکل آن در محضر و یا طی تشریفاتی مفصل در سالن‌های پذیرایی و لوکس انجام شود. به هر حال فرقی نمی‌کند برای هر دو شکل آن عروس باید لباسی بر تن داشته باشد که مختص آن روز و آن مراسم خاص بوده و مناسب محل برگزاری مراسم هم باشد. پیشنهاد می کنیم مقاله آداب و رسوم ازدواج ایرانی را هم مطالعه کنید.

این روزها به دلیل شرایط سخت اقتصادی عقد محضری رواج بیشتری یافته است. پیش از این یا بطور کل مراسم از ابتدای ماجرا در منزل یا سالن‌های مخصوص جشن عقد و عروسی انجام می‌شد یا عقد در محضر برای کسانی بود که می‌خواستند به طور رسمی به هم محرم شوند تا بعد در فرصتی مناسب مراسم به شکل سنتی آن در جایی که برای عقد و عروسی در نظر گرفته شده بود انجام گیرد.

اما حالا که عقد محضری رواج بیشتری پیدا کرده و عقد در محضر شاید تنها مراسم عروس و داماد باشد، عروس خانم و آقا داماد به این فکر خواهند افتاد که “برای عقد محضری چه بپوشیم؟” .

بسته به اینکه این مراسم مختصر برگزار شود یا با حضور تعداد بیشتری از اقوام و نزدیکان باشد ما در این مقاله گزینه‌هایی را برای عروس خانم‌های خوش ذوق و باسلیقه در نظر گرفتیم که در زیر به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

نکات مهم در انتخاب لباس عقد عروس

یکی از مهمترین نکاتی که باید مورد توجه قرار دهید این است که در هرگونه انتخابی که صورت می‌گیرد روی جنبه زنانه عروس تاکید باشد. یعنی مثلاً به جای کلاه از تور یا حتی روسری سفید توردار و یا به جای کت و شلوار از کت با دامنی بلند استفاده شود. در ادامه این نکات را با جزئیات بیشتری توضیح خواهیم داد.

1. سادگی در عین زیبایی

چون مراسم عقد در محضر انجام می‌شود پس لباس عقد عروس بهتر است که ساده باشد. برای اینکه لباسی متفاوت به تن کنید می‌توانید از لباس‌های مجلسی و در عین حال ساده و خوش‌دوخت که طراحی‌های خاص و یا سنگ‌دوزی‌های ساده دارند، استفاده نمایید.

2.رنگ لباس عقد محضری

رنگ غالب لباس عقد عروس حتی در محضر هم بهتر است که سفید باشد. حالا اگر این مراسم تنها مراسمتان نیست و یا لباس‌تان فرم مانتو را دارد برای اینکه شکل مانتو دکتر‌ها و پرستاران نشوید، می‌توانید از یک رنگ روشن ملیح دیگر در ترکیب پارچه‌تان بشکل خیلی محدود استفاده کنید. رنگ‌هایی مثل آبی آسمانی خیلی روشن، سبز نعنایی، بنفش روشن، شامپاینی، بژ و یا صورتی سیکلمه با ترکیبی از نخ‌های مثلاً طلایی یا نقره‌ای که در سر آستین‌ها یا یقه یا شال و روسری بکار رفته باشد.

رنگ لباس عقد

3. انتخاب لباس عقد محضری متناسب با فرم بدن

یادتان باشد پیش از هرچیز ویژگی‌های ظاهری اندامتان را در نظر بگیرید. چون باید از خیابان رد شوید پس حتماً می‌بایست از دامنی بلند استفاده کنید تا پاهایتان پیدا نباشد. مگر دامنتان تا زیر زانو بوده و بخواهید از جوراب سفید کلفت استفاده کنید. که اگر ساق پای تو پری دارید برای زیبایی بیشتر ما توصیه دامن بلند را به شما می‌کنیم. اگر بالاتنه خوش فرم و کشیده‌ای دارید کت چسبان و کوتاه انتخاب خوبی است. ولی اگر کمی تو پر هستید می‌توانید از کتی بلندتر که تا زیر خط باسن‌تان می‌آید استفاده کنید.

4. انتخاب لباس عقد ست با داماد

یادتان باشد در این مراسم خاص و تکرار ناشدنی زیبنده‌تر است که لباس عروس با داماد ست باشد. پس سعی کنید اگر داماد کت و شلواری ساده به تن دارد شما هم از کت و دامنی ساده یا مانتو‌های ساده مجلسی با طرحی متفاوت استفاده کنید. بگذارید این طرح لباس شما باشد که کار را متفاوت می‌کند. مثلاً می‌توانید پارچه‌ای را که برای روسری، شال و یا سر آستین‌تان استفاده کرده‌اید به عنوان دستمال جیبی در کنار کت داماد هم به کار برید.

لباس عقد ست با داماد

 

5. انتخاب نوع حجاب برای لباس عقد محضری

ترجیح بسیاری از خانم‌ها داشتن حجاب در مراسم عقد محضری است. این پوشش می‌تواند کمک زیادی برای خاص و منحصر به فرد کردن لباستان در عین سادگی بکند. مثلاً اگر می‌خواهید کت و شلوار به تن کنید یا مانتو شلوار را برای عقد در نظر گرفته‌اید می‌توانید از روسری حریر هم رنگ لباس‌تان یا کلاه حجاب و یا توربان استفاده کنید. روی این پوشش‌ها می‌تواند کار دست مثل منجوق‌دوزی، پولک‌دوزی و یا حتی سنگ‌دوزی انجام شود. به خصوص اگر لباستان ساده است.

در کل در پاسخ به سوال برای “عقد محضری چه بپوشیم” باید گفت که شما می‌توانید هر یک از گزینه‌های زیر را انتخاب کنید:

  • کت و شلوار
  • پیراهن‌های حریر یا ساتن بلند
  • پیراهن همراه با شنل
  • مانتو شلوار مجلسی
  • مانتو دامن مجلسی
  • کت و دامن

نوع حجاب برای لباس عقد محضری

برای تکمیل راهنمای پوشش مناسب عقد محضری بد نیست به آنچه که بهتر است پوشیده نشود هم اشاره‌ای داشته باشیم. توصیه می‌کنیم از لباس‌های پرچین و بلند دنباله‌دار یا لباس‌هایی که دو دامنه است و در زیر آن از ژیپون استفاده شده کمک نگیرید. در نهایت امیدوارم مطالب گفته شده در این مقاله، کمکی به ساده کردن کار انتخاب لباس عقد محضری کرده باشد. خوشبخت و سعادتمند باشید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد یا رزرو یک سالن عقد لوکس و مجلل می توانید با کارشناسان سالن عقد نیروانا تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا تماس با سالن عقد لوکس نیروانا