عقد آریایی

عقد آریایی

عقد آریایی یکی از موضوعاتی است که در چند سال اخیر رواج زیادی پیدا کرده است.  گرچه عقد آریایی جایگزین عقد سنتی محسوب نمی‌شود و از نظر قانونی نیز اعتباری ندارد، اما جامعه امروزی به برگزاری آن علاقمند است. در این مطلب درباره عقد آریایی، تاریخچه آن و همچنین دلایل رواج عقد آریایی صحبت می‌کنیم. اگر قصد دارید در کنار مراسم رسمی عقد، عقد آریایی را هم به جا بیاورید، می‌توانید با شماره تلفن‌های درج شده در سایت تماس بگیرید و این روز مهم را در سالن عقد زیبای نیروانا جشن بگیرید.

با تاریخچه عقد آریایی آشنا شوید

با نگاهی به تاریخچه عقد آریایی، خواهیم دید که مراسمی که در حال حاضر تحت این عنوان برگزار می‌شود، سندیت تاریخی ندارد. در واقع مراسم عقد آریایی امروزی، یک پدیده نوظهور است. این مراسم بر خلاف چیزی که تصور می‌شود، هیچ ارتباطی به مراسم ازدواج ایرانیان پیش از اسلام ندارد. این موضوع را می‌توان از متن عقد آریایی نیز متوجه شد، چرا که عبارات به کار رفته در این مراسم، کاملاً امروزی هستند و وزن و آهنگ آن‌ها مناسب با جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم طراحی شده است.

علت رواج عقد آریایی

اگر بخواهیم بدانیم عقد آریایی چرا رایج شده است، باید به جنبه‌های مختلف جامعه نگاه کنیم. برای درک بهتر این موضوع، بهتر است دلایل رواج عقد آرایی را به صورت موردی بررسی کنیم:

رواج عقد آریایی

 ارتباط احساسی بین عروس و داماد در عقد آریایی

استفاده از زبان مادری در این مراسم را می‌توان مهمترین علت رواج عقد آریایی دانست. قطعاً خواندن یک متن فارسی که هم عروس و هم داماد متوجه معنی آن می‌شوند، از نظر احساسی درگیرکننده‌تر است. متن عقد آریایی بر خلاف عقد معمول، راحت فهمیده می‌شود، برای همین زوج جوان از تمام لحظات آن لذت می‌برند. علاوه بر این، ثبت یک مراسم فارسی در فیلم مراسم عقد، بسیار خاطره‌انگیزتر از نوع عربی آن است.

توجه نسل جوان به پیشینه‌های فرهنگی و تاریخی

پیش‌تر توضیح دادیم که تاریخچه عقد آریایی، ارتباطی به مراسمات باستانی ایرانیان ندارد. با این وجود، باز هم مفاهیم استفاده شده در متن عقد آریایی به پیشینه‌های سنتی و تاریخی ایرانی اشاره می‌کنند. همین موضوع، باعث علاقه نسل جوان به اجرای این مراسم شده است. پس می‌توان گفت که گرایشات وطن‌پرستانه، یکی دیگر از دلایل رواج عقد آریایی است.

چشم و هم چشمی در عقد آریایی

نمی‌توان تاثیر چشم و هم چشمی را در علت رواج عقد آریایی نادیده گرفت. با نگاهی به دیگر رسم و رسومات ازدواج، می‌توانیم بفهمیم که مردم علاقه زیادی به رقابت در چنین مسائلی دارند. در جامعه کنونی، یک مراسم یا جشن جدید به سرعت رواج پیدا می‌کند، چرا که جلب رضایت مردم و مورد قبول واقع شدن در نظر آن‌ها، اهمیت زیادی برای زوج‌های جوان دارد.

اهمیت مراسم ازدواج در فرهنگ ایرانی

مراسم مربوط به ازدواج، از دیرباز اهمیت زیادی در فرهنگ ایرانی داشته‌اند. از همین رو، خانواده‌ها از برگزاری هرچه فاخرتر مراسم عقد استقبال می‌کنند. به عبارت دیگر، جزيیات بیشتر در مراسم عقد، نشانه‌ای از اهمیت مردم به این اتفاق مبارک و خاطره‌انگیز است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد پیشنهاد میکنیم مقاله آداب و رسوم ازدواج ایرانی را مطالعه کنید.

مراسم ازدواج در فرهنگ ایرانی

متن عقد آریایی

متن عقد آریایی به صورت یک همکاری بین عروس، داماد و پیمان‌بان خوانده و اجرا می‌شود.

سوگند پیمان داماد

پیمان‌بان نام داماد را می‌برد و از او می‌پرسد: آیا به طراوت بهاران سوگند یاد می‌کنی تا هماره آنچه بر خود روا می‌داری بر همسر خویش روا داری و آنچه بر خود نمی‌پسندی بر او نیز نپسندی؟ برای او شویی وفادار و برای فرزندانت پدری خردمند و راهگشا باشی؟

داماد می‌گوید: سوگند یاد می‌کنم.

سوگند پیمان عروس

پیمان‌بان نام عروس را می‌برد و از او می‌پرسید: آیا به سرسبزی و باروری تابستان سوگند یاد می‌کنی تا با همسر خویش مهربان و همدل باشی و غرور و احترام او را همواره به جای آوری؟ نیاز او را نیاز خود بدانی و در بی‌نیازی و بی آزی همساز و همگام وی باشی؟

عروس می‌گوید: سوگند یاد می‌کنم.

متن عقد آریایی

سوگند دوباره داماد در عقد آریایی

پیمان‌بان می‌پرسد: آیا به رنگارنگی پاییز سوگند یاد می‌کنی تا هماره پشتیبان و یاور وی باشی در شادی‌ها، غم‌ها، دارا و ناداری‌ها، تندرستی و بیماری، منزلت بانوی خویش را در تنهایی و در میان انجمن چون گوهری یگانه پاس داری؟

داماد می گوید: سوگند یاد می‌کنم.

سوگند دوباره عروس در عقد آریایی

پیمان‌بان می‌پرسد: آیا به سپیدی و پاکی زمستان سوگند یاد می‌کنی که همواره اجاق گرمی بخش بخت‌تان را روشن و پر فروغ نگه داری و برای او همسری وفادار و برای فرزندانت مادری دلسوز و مهربان باشی؟ به خانه‌ات شادی و گرمی بخشیده و هر آنچه در توان داری را در آذین بندی و پاکی آن به کار گیری؟

عروس می‌گوید: سوگند یاد می‌کنم.

متن پیمان عقد آریایی

در این مرحله، پیمان‌بان متن پیمان را که به صورت شعر است خوانده و داماد پس از او تکرار می کند:

به نام نامی یزدان. تو را من برگزیدم از میان این همه خوبان. برای زیستن با تو، میان این همه گواهان

بر لب آرم این سخن با تو، وفادار خواهم ماند. در هر لحظه، در هر جا، پذیرا می‌شوی آیا؟ تو با من این چنین هستی که من با تو؟

پس از آن، عروس متن پیمان را به صورت زیر پس از پیمان‌بان تکرار می کند:

به نام نامی یزدان. پذیرا می‌شوم، مهر تو را از جان، هم اکنون. باز می‌گویم میان انجمن با تو، وفادار تو خواهم ماند

در هر لحظه، در هر جا برای زیستن با تو. تو هم با من چنان با مهر پیمان کن، که من با تو

عروس و داماد جملات زیر را پس از پیمان‌بان همزمان با هم تکرار می کنند:

تو چون هم آشیان خواهی شد با من. تمام عمر خواهم بود یک جان در دو بدن با تو. بهشت عشق سازم خانه را

سرشار از مهر و نور و عطر و یاسمن با تو. گواهان این پیوند: همایون باد این پیمان

همایون باد این پیوند. گرامی باد این سوگند

همایون باد، همایون باد، همایون باد

در پایان، پیمان‌بان می‌گوید: شادباش ما و انجمن را پذیرا باشید.

شما عزیزان اگر قصد دارید مراسم عقد خود را در یک سالن عقد لوکس و به روز برگزار کنید، سالن عقد نیروانا یکی از بهترین گزینه‌های شماست. همچنین می‌توانید مراسم عقد آریایی را با هماهنگ قبلی انجام دهید. برای رزرو وقت عقد با شماره تلفن‌های درج شده در وب سایت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا تماس با سالن عقد لوکس نیروانا