اجزای سفره عقد

اجزای سفره عقد و ایده‌هایی جذاب برای چیدمانی متفاوت

جشن عقد یا مراسم عقد کنان، یکی از مهم‌ترین مراسم‌های مربوط به ازدواج است که اهمیت زیادی هم در بین ایرانیان دارد. در جشن عقد، عروس و داماد سر سفره عقد می‌نشینند و عاقد خطبه عقدشان را اجرا می‌کند. برای همین چیدن سفره عقد و اجزای سفره عقد از اهمیت زیادی برخوردار است. در این مطلب قرار است با هم ببینیم اجزای سفره عقد چیست، سپس به معرفی ایده های جذاب سفره عقد می‌پردازیم.

اجزای سفره عقد چه مواردی هستند؟

همانطور که گفتیم، مهمترین المان جشن عقدکنان، سفره عقد است. سفره عقد، اجزای مختلفی دارد که هرکدام از آن‌ها، معنی و مفهوم متفاوتی را نمایندگی می‌کنند. در این بخش لیست اجزای سفره عقد را معرفی می‌کنیم و در مورد فلسفه پشت هرکدام، توضیحاتی ارائه می‌دهیم.

آینه و شمع‌دان

بدون تردید آینه و شمع‌دان مهم‌ترین اجزای سفره عقد محسوب می‌شود. آینه نماد خلوص و شفافیت است و شمعدان همراه آن، نشانه گرمی و روشنایی زندگی؛ رسم است که عروس و داماد روبروی آینه می‌نشینند و با نگاه به آینه، تصویر یکدیگر را درون آن می‌بینند. بنا بر اعتقاد ایرانیان، نگاه عروس و داماد به آینه سفره عقد، دل‌هایشان را برای شروع یک زندگی عاشقانه، خالص و شفاف می‌کند.

خرید آینه و شمعدان سفره عقد، معمولاً با هم انجام می‌شود، چرا که آینه و شمعدان را به صورت ست در بازار می‌فروشند.

قرآن مجید

قرآن یکی دیگر از اجزای سفره عقد است که جایگاه مهمی نیز دارد. در چیدن سفره عقد، قرآن را جلوی آینه قرار می‌دهند، به طوری که تصویر آن در آینه منعکس شود. مفهوم قرآن در سفره عقد، برکت زندگی و تایید وصلت عروس و داماد از سوی پروردگار است. در واقع با قرار دادن قرآن در سفره عقد، از خداوند یاری طلبیده می‌شود تا برای شروع یک زندگی موفق و آرام، به عروس و داماد کمک کند. قرآن سفره عقد را معمولاً با جلد و خط شکیل انتخاب می‌کنند تا جلوه زیباتری به سفره عقد ببخشد.

قرآن سفره عقد

جانماز یا سجاده

یکی دیگر از اجزای سفره عقد، جانماز یا سجاده است. وجود جانماز در سفره عقد، بیانگر اعتقاد عروس و داماد به دین اسلام و اصول آن است. جنس جانماز سفره عقد یکی از مسائلی است که هنگام چیدن سفره باید به آن توجه داشته باشید. انتخاب جانماز مناسب برای سفره عقد، به فراهم کردن جلوه بهتر برای سفره کمک می‌کند. انواع مختلف جانماز برای سفره عقد در بازار وجود دارند که هرکدام برای نوع خاصی از سفره عقد مناسب‌تر هستند.

کله قند

کله قند از معروف‌ترین اجزای سفره عقد محسوب می‌شود. کله قند سفره عقد را معمولاً با لوازم زیبایی مثل تور و مروارید مصنوعی تزئین می‌کنند و در حین خوانده شدن خطبه، روی سر عروس و داماد می‌سابند. کله قند سفره عقد نماد شیرینی و زندگی و شیرین کامی عروس و داماد است.

تخم مرغ سفره عقد

تخم مرغ از دیگر اجزای سفره عقد است که قرار دادن آن مفهوم خاص خودش را دارد. تخم مرغ سفره عقد به نیت باروری و فرزندآوری در سفره چیده می‌شود. تخم مرغ را با تزئینات مختلفی در سفره عقد قرار می‌دهند و تعداد آن نیز ممکن است متفاوت باشد. تعداد تخم مرغ سفره عقد معمولا به نیت امامان معصوم انتخاب می‌شود. برخی پنج تخم مرغ را به نیت پنج تن آل عبا قرار می‌دهند و برخی دیگر ۱۲ عدد به نیت ۱۲ امام شیعیان. قرار دادن ۱۴ تخم مرغ نیز نشان از ۱۴ معصوم دارد.

آجیل سفره عقد

آجیل یکی دیگر از اجزای سفره عقد است که در تمام سفره‌ها استفاده می‌شود. آجیل سفره عقد شامل گردو، بادام و فندق است و با مفهوم طول عمر و گستردگی سفره عروس و داماد به کار می‌رود. در واقع با چیدن آجیل در سفره عقد امید داریم که عروس و داماد تا سال‌های سال در کنار هم زندگی کنند و سفره‌شان پربرکت بماند.

آجیل سر سفره عقد

شاخه نبات

نبات هم یکی از اجزای اصلی سفره عقد است که نقش مهمی در زیباتر کردن آن دارد. شاخه نبات نیز مانند کله قند، نماد شیرینی زندگی عروس و داماد است. شاخه نبات را معمولاً در ظرف شیشه‌ای یا مسی قرار می‌دهند که انتخاب آن بستگی به ظاهر بقیه اجزای سفره عقد دارد. نبات سفره عقد را می‌توان برای زیبایی بیشتر به شکل گل یا دسته گل تزئین کرد.

نان و پنیر و سبزی

اگر بخواهیم لیست کامل اجزای سفره عقد را معرفی کنیم، نباید نان و پنیر و سبزی را نادیده بگیریم. نان که معمولاً از نوع سنگک انتخاب می‌شود، نماد برکت است و پنیر، نشانه‌ای از سفید بختی و روزی بسیار. سبزی نیز با مفهوم سرسبزی و طراوت در سفره عقد به کار می‌رود.

اجزای کامل سفره عقد

عسل

عسل نیز نماد شیرین کامی است. یکی از رسم‌های جالب جشن عقد این است که عروس و داماد پس از این که به هم محرم می‌شوند، مقداری عسل به دهان هم می‌گذارند.

گل

گل یکی از ارکان جدایی ناپذیر سفره عقد است. گل‌های مورد استفاده در سفره عقد متنوع هستند، اما وجود گل رز یعنی نمادی عشق، ضروری است. برای گل‌آرایی هم می‌توان از گل طبیعی و هم مصنوعی استفاده کرد.

میوه

وجود میوه‌های متنوع و رنگارنگ، نمادی از نعمت‌های بی‌شمار خداوند است. در واقع قرار دادن میوه در سفره عقد، نشان از آرزوی آشنایان برای یک زندگی پر از فراوانی و برکت برای عروس و داماد است.

شیرینی

شیرینی یکی از اجزای جدانشدنی جشن‌های ایرانی است که در چیدن سفره عقد نیز استفاده می‌شود. معمولاً برای شیرینی سفره عقد، از هردو مدل تر و خشک استفاده می‌شود.

شیرینی سفره عقد

ایده های جذاب سفره عقد

در این بخش چند ایده جذاب برای تزیین سفره عقد به شما معرفی می‌کنیم.

  • از تعداد زیادی تخم‌مرغ استفاده کنید و آن‌ها را با تور و مروارید تزئین کنید.
  • می‌توانید به جای سفره، اجزای سفره عقد را روی آینه بچینید تا ظاهر جذاب‌تری داشته باشد.
  • شمع آرایی، یکی از ایده های جذاب سفره عقد است که می‌تواند نمای زیبایی به سفره شما بدهد.
  • نورپردازی سفره عقد نیز یکی دیگر از ایده‌هایی است که می‌تواند جلوه زیبایی برای آن فراهم کند.
  • استفاده از گندم یک ایده عالی برای زیباتر کردن سفره عقد است. گندم نشان‌دهنده روزی و برکت است و به دلیل فرم و رنگ جذابی که دارد، می‌تواند در بین دیگر اجزای سفره عقد استفاده شود.
  • نبات ها را به شکل شاخه گل درست کرده و در کنار چند شاخه گل واقعی قرار دهید.

همچنین می‌توانید مراسم عقد خود را در یکی از زیباترین و متفاوت‌ترین سالن‌های عقد تهران برگزار کنید که از قبل فکر تمام این موارد را کرده‌اند. سالن عقد لوکس نیروانا در خدمت شما عزیزان است تا یک روز به یادماندنی برای شما بسازد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا تماس با سالن عقد لوکس نیروانا