راهنمای خرید عقد برای عروس

مانند بسیاری از آداب و رسوم ایرانی دیگر، رسم خرید عقد برای عروس به سال‌ها قبل باز می‌گردد. اگر به تاریخچه این رسوم دقت کنیم، قطعاً به اهمیت آن پی خواهیم برد. تا سالها پیش خرید عقد برای عروس محدود به چند قلم از قبیل طلاجات ساده و لباس نو می‌شد. اما این روزها با تغییر سبک زندگی کم کم این فهرست گسترش یافت و اقلام دیگری هم به آن اضافه شد. پیشنهاد می کنیم مقاله آداب و رسوم ازدواج ایرانی را هم مطالعه کنید.

خانم‌ها اصولاً خرید را دوست دارند. و چه خریدی شیرین‌تر از خرید عقد برای عروس! در امر ازدواج و عروسی مثل هر شروع دیگری، نیازهایی برای عروس و داماد تعریف می‌شود. نیازهایی  که افراد در کنار هم به رفع آن‌ها می‌پردازند. از طرفی خرید عقد و عروسی از دیرباز بین ما ایرانیان رواج داشته است. خرید‌هایی که بیشترشان یادگاری از گذشتگان ما هستند و دانستن تاریخچه آنها خرید عقد برای عروس را دلچسب‌تر از پیش می‌کند.

تاریخچه خرید عقد برای عروس

در گذشته، اکثر قریب به اتفاق مردم ما را، طبقه متوسط و پایین جامعه تشکیل می‌داد. رفاه نسبی برای مردم، در توانایی آنها برای خرید اقلام ضروری تعریف می‌شد و  برای خرید بسیاری از لوازم، اصلا حس نیاز مبرمی وجود نداشت. لباس‌های نو برای اعضای خانواده، سالی یک بار خریداری می‌شد، و به آن خرید لباس شب عید می‌گفتند. همینطور خرید لوازم لوکس، لوازم آرایشی و بهداشتی و لباس نو صرفاً مخصوص تازه عروس‌ها بود.

بنابراین، رسم بر این قرار بود که لباس‌های لوکس و مجلسی، زیور آلات و سرویس طلا و لوازم آرایشی و همچنین بسیاری از اقلام دیگر، در موقع عقد و عروسی از جانب خانواده داماد برای عروس خریداری شود. مجموعه خرید عقد برای عروس، صرفاً هدیه‌ای بود برای نوعروس تا در منزل خود از این وسایل استفاده کند. و همانطور که مسیر زندگی‌اش نو می‌شود، کلیه لوازم و وسایل هم نو باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد پیشنهاد می کنیم مقاله لیست کامل هدایای بله برون رو مطالعه کنید.

تغییر سبک زندگی به سمت رفاه بیشتر در خرید عقد برای عروس

اما با تغییر سبک زندگی، رفاه عمومی مردم جامعه بالاتر رفت. خانم‌ها دوش به دوش مردان شروع به کار و فعالیت کردند و بسیاری از آنها حتی نان‌آور و سرپرست خانواده شدند.

به همین دلیل بسیاری از عادت‌ها به فراموشی سپرده شدند و در روند زندگی افراد هم تغییرات فاحشی به وجود آمد. دختران جوان با حضور و فعالیت در عرصه اجتماع دیگر نیازمند کسی نبودند که از سر مرتفع کردن احتیاجاتشان در قالب نو عروس خریدهایی را تحت عنوان خرید عقد برای عروس انجام دهد. دختران امروزی، غالباً حسرت داشتن لباس و لوازم لوکسی که در قدیم برای تازه عروس‌ها خریداری می‌شد را  در دل ندارند. استفاده از عطرها، لوارم آرایشی و بهداشتی، لباس‌های شیک و مد روز، به امری روزمره و همه‌گیر در جامعه تبدیل شده است و بیشتر عروس خانم‌ها، در هنگام خرید عقد و عروسی احساس نیاز برای بیشتر لوازم را نمی‌کنند.

تاریخچه خرید عقد برای عروس

اما رسوم کهن ریشه در فرهنگ ما دارد به همین دلیل این رسم قدیمی هنوز به قوت خود باقی مانده است و خانواده‌ها برای اجرای آن اصرار می‌ورزند. برای همین ما در زیر کار را برای شما آسوده کرده و لیست جامعی از خریدهای معمول برای نوعروسان در اختیارتان می‌گذاریم.

لیست خرید عقد برای عروس

لوازمی که آقای داماد باید برای نوعروس خریداری کند به شرح زیر است:

 1. قرآن و جانماز
 2. آینه و شعمدان
 3. لباس عقد و نامزدی
 4. سرویس طلا و جواهرات
 5. حلقه ازدواج
 6. ساعت
 7. کیف آرایش
 8. لوازم آرایشی (کرم پودر، پن کیک، رژ لب مایع و جامد در رنگ‌های مختلف، رژگونه، سایه چشم در رنگ‌های متنوع، مداد ابرو، مداد لب، ریمل، لاک در رنگ‌های مختلف، ژل مو، فرمژه، مرطوب کننده، تافت، مام یا استیکر، دئودرانت، برس و شانه)
 9. سشوار و وسایل برقی آرایشی و برس در سایزهای مختلف
 10. اپیلیدی
 11. عطر و ادکلن
 12. مانتو و روسری و شال
 13. کیف و کفش
 14. لباس مجلسی و پارچه
 15. لباس خواب
 16. لباس زیر
 17. چادر نماز
 18. چادر مشکی و مجلسی
 19. ست حوله حمام
 20. چمدان

البته اگر تاریخچه و فلسفه بعضی از این اقلام را بدانیم شاید راحت‌تر بفهمیم علی‌رغم نیاز نداشتن، چرا باید این لیست خریداری شود. برای کسب اطلاعات در مورد خرید های داماد هم پیشنهاد می کنیم مقاله خرید عقد برای داماد را مطالعه کنید.

لیست خرید عقد برای عروس

حلقه عروس در زمان خرید عقد برای عروس

بی شک اصلی‌ترین و مهم‌ترین خرید عروسی حلقه است. چراکه از ابتدای امر در دست داشتن آن نمادی برای این پیوند مبارک به حساب می‌آمده. روایت‌های زیادی از معنا و تاریخچه پشت این نماد ازدواج تاکنون نقل شده است. این که آیا از ابتدا فلز طلا جنس آن را تشکیل می‌داده و یا چیز دیگر؟ و چرا اساساً باید به شکل حلقه و دایره شکل باشد؟

دایره وار بودن آن، نشانی از کمال و عشق بی پایان زن و مرد در این پیوستگی به یکدیگر است. دایره، حلقه‌ای است که سر و ته ندارد. بالا و پایین ندارد. اگر هر یک از زن و مرد را نیمی از این حلقه در نظر بگیرید هیچ یک بر دیگری تقدم یا تاخر ندارد و در کنار هم کامل کننده این دایره هستند. پس احتمال انتخاب شکل دایره‌ای در  حلقه‌های ازدواج هوشمندانه بوده است. زیرا زن مرد را و مرد زن را کامل می‌کند و به عبارتی زن و مرد، با هم یک واحد را تشکیل می‌دهند که دایره‌وار بودن حلقه، نماد آن است.

به علاوه در دوران باستان برای اینکه در هر پیوند و یا توافقی نشانه‌ای از پایبندی به قول و قرار و مفاد آن تعهد وجود داشته باشد از حلقه استفاده می‌شده. برای همین در پیوند مهم و ماندگاری چون ازدواج هم استفاده شد. جنس این حلقه می‌توانست از چرم، چوب و یا آهن باشد.

این روند ادامه داشت تا اینکه در شرق انگشترهای طلا جای خود را به دیگر اشکال داد. از آن جا که این حلقه تا همیشه باید در دست زوج‌ها می‌ماند پس بهتر بود از فلزی چون طلا برای آلیاژ حلقه استفاده شود. چرا که تیره نمی‌شد و از بین نمی‌رفت. از قرن هفدهم به بعد تقاضا برای حلقه‌های ازدواج طلا افزایش یافت. و کم کم به دلیل اختلاف سلیقه و موقعیت مالی افراد، الماس، برلیان، یاقوت کبود و سایر سنگ‌های گرانبهای تزیینی بکار گرفته شد. حتی این سنگ‌ها هر کدام می‌توانست سنگ تولد عروس یا داماد باشد یا به دلیل خاصیت آن‌ها در ساخت آن حلقه به طور سفارشی بکار رود.

شیرینی و جذابیت  لحظات خرید عروسی با رفتن به داخل جواهر فروشی‌ها و پسند کردن حلقه‌‌‌‌های ازدواج شروع می‌شود. بد نیست عروس و داماد در این گیرودار که مشغول پسند کردن حلقه‌هایشان هستند نگاهی هم به سرویس طلا بیاندازند. تا داماد بتواند سرویس طلای مناسب و مطابق میل عروس خانم را برایش بخرد.

حلقه در خرید عقد برای عروس

آینه و شمعدان در خرید عقد برای عروس

بعد از خرید حلقه و سرویس عقد برای عروس خانم معمولاً نوبت خرید آینه و شمعدان می‌رسد. آینه و شمعدان هم به طور قطع تاریخچه قدیمی خود را دارند. نمادی زیبا که به دلیل دلنشینی‌اش از گذشته تا به امروز همراه ما مانده است. امکان ندارد شما فهرست خرید عقد برای عروس ایرانی را خالی از حضور آینه و شمعدان ببینید.

چرا که از دیرباز آينه سفره عقد مظهر روشنايي و شمعدان‌ها دو سربازی بودند که در اطراف آینه با دو شمع روشن، که گرمابخش این پیوند می‌شدند، برای خوشبختی این زوج می‌جنگیدند و وظیفه نگهبانی از زندگی آن‌ها را به عهده داشتند. آینه و شمعدان می‌بایست در بالای سفره قرار بگیرد تا به هنگام جاری شدن خطبه عقد عروس و داماد یکدیگر را در آینه دیده و دلشان به دل هم گره بخورد و آنچه در آن  لحظه انعکاس می‌یابد فقط عشق و علاقه‌شان به هم باشد.

آینه و شمعدان خرید عقد برای عروس

در واقع خریدن آینه و شمعدان به نشانه روشن ماندن چراغ زندگی این زوج نو شکفته تا ابد است که با روشنی شمع و جلای آینه به آن آمیخته می‌شود.

کلام آخر در مورد خرید عقد برای عروس

تهیه لیست خرید عقد یکی از زیباترین و ماندگارترین لحظاتی است که عروس و داماد به اتفاق هم به تهیه کردن آن می‌پردازند. از آنجایی که این روز‌‌‌‌های شیرین و به یادماندنی روزی در خانه هر عروس و دامادی را خواهد زد و شمایی که الان در حال خواندن این متن هستید قطعاً در حال تجربه این لحظات شیرینید، لذا تهیه لیست خرید عقد برای عروس که متشکل از لوازم ضروری اوست امری واجب است. از سوی دیگر، گاهی اوقات تهیه این لیست سخت و طاقت فرسا است و مشکل‌تر از آن، چک لیست خرید عقد برای عروس است.

ما می‌توانیم خیال شما را از بابت مراسم عقد راحت کنیم تا بدون نگرانی، به سراغ انجام سایر کارها مانند خرید عقد بروید. اگر در تهران هستید و می‌خواهید مراسم خود را به صورت محضری برگزار کنید، سالن عقد نیروانا در خدمت شماست تا با سالن عقدهای زیبا و لوکس، پذیرای مهمانان شما باشد. برای رزرو کافیست با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا تماس با سالن عقد لوکس نیروانا