آداب استخاره برای ازدواج

برای ازدواج استخاره بگیریم یا خیر؟

یکی از سوالاتی که برای جوانان دم بخت پیش می‌آید این است که برای ازدواج استخاره بگیریم یا خیر؟ بدون شک ازدواج یکی از مهم‌ترین مسائلی است که انسان در زندگی خود با آن روبرو می‌شود. تصمیم‌گیری صحیح در مورد ازدواج نه تنها کیفیت زندگی خود فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بلکه نقش تعیین کننده‌ای در سرنوشت فرزندان او نیز خواهد داشت.

طبیعتاً این سطح از اهمیت باعث می‌شود انسان تا حد ممکن جنبه‌های مختلف کار را در نظر بگیرد تا بتواند یک زندگی آرام و موفق را آغاز کند. با وجود این گاهی ممکن است پس از توجه به تمام مسائل مربوط به ازدواج، تصمیم‌گیری در مورد آن همچنان دشوار باشد. در چنین شرایطی استخاره ازدواج می‌تواند به برطرف کردن شک و نگرانی کمک کند.

استخاره چیست؟

از نظر لغوی، استخاره به معنای طلب خیر کردن و خیر خواستن است و در اصطلاح دینی به معنای واگذار کردن انتخاب به خداوند، در کاری است که انسان نمی‌تواند در مورد آن تصمیم‌گیری کند؛ زیرا درباره آن دچار تامل و درنگ شده است. در واقع گاهی تمام جنبه‌های یک مساله را در نظر گرفته‌ایم و به قدر کافی تحقیق کرده‌ایم، اما هنوز هم نمی‌توانیم تصمیم نهایی را بگیریم. در چنین شرایطی به دلیل این که خیر و صلاح خود را نمی‌دانیم، به استخاره گرفتن متوسل می‌شویم.

برای ازدواج استخاره بگیریم یا خیر؟

همانطور که در تعریف استخاره گفتیم، این کار را باید زمانی هنگامی انجام داد که از گرفتن تصمیم نهایی عاجز مانده‌ایم. به عبارت دیگر، پیش از استخاره گرفتن در هر کاری، ابتدا باید در مورد آن تحقیق و مشورت کرد. بدون شک این مساله در مورد ازدواج هم صادق است؛ یعنی پیش از توسل به استخاره برای ازدواج، باید تمام تلاش خود را بکنیم تا با استدلال خود تصمیم درستی بگیریم.

آیا استخاره ازدواج واجب است؟

با وجود توضیحاتی که دادیم، ممکن است این سوال پیش بیاید که آیا استخاره ازدواج واجب است یا نه؟ در پاسخ این پرسش باید بگوییم که استخاره گرفتن یک امر واجب نیست و فقط در صورتی توصیه می‌شود که تصمیم‌گیری نهایی در مورد ازدواج با یک شخص خاص برای شما غیر ممکن باشد. بدیهی است اگر با تحقیق و مشورت کافی بتوانید در مورد ازدواج کردن یا ازدواج نکردن تصمیم‌گیری کنید، هیچ نیازی به انجام استخاره نخواهید داشت.

واجب بودن استخاره ازدواج

در چه صورتی برای ازدواج استخاره بگیریم؟

استخاره ازدواج نیز مانند استخاره برای کارهای مختلف، آخرین راه برای تصمیم‌گیری است. یعنی شما باید تمام راه‌های عقلی و منطقی را برای رسیدن به یک تصمیم درست طی کرده باشید. در مورد ازدواج، این به معنای آشنایی کافی با خانواده مقابل، تحقیقات صحیح و همچنین مشورت با افراد آگاه و صاحب نظر است. علاوه بر این، لازم است پیش از استخاره گرفتن برای ازدواج توجه کنید که دو خانواده شباهت‌های فرهنگی و مذهبی کافی داشته باشند.

آیا عمل به استخاره ازدواج ضرورت دارد؟

طبق نظر مراجع تقلید، بهتر است بر خلاف نتیجه برآمده از استخاره عمل نکنید؛ به عبارت دیگر مراجع تقید متعددی بر این عقیده‌اند که حتی الامکان بهتر است طبق پاسخی که از استخاره دریافت کرده‌اید تصمیم بگیرید. اما با این حال عمل به استخاره هیچ ضرورت شرعی ندارد و واجب نیست. در واقع استخاره، بیشتر طلب کمک برای از بین رفتن تردید و آرامش یافتن است و نه یک واجب دینی؛ پس چنانچه پس از استخاره گرفتن به آن عمل نکردید، مرتکب هیچ گناهی نخواهید شد.

آداب و روش استخاره ازدواج چگونه است؟

استخاره ازدواج را مانند انواع مختلف استخاره، به دو شیوه انجام داد. این دو روش عبارتند از استخاره با قرآن و استخاره با تسبیح که در هرکدام باید آداب خاصی را رعایت کرد. این کار را هم خودتان و هم فرد دیگری که واجد شرایط باشد می‌توانید انجام دهید.

  • توصیه می‌شود برای آرامش و تمرکز بیشتر، مکان خلوت و ساکتی را انتخاب کنید
  • برای استخاره گرفتن باید وضو بگیرید
  • بهتر است رو به قبله بنشینید
  • خلوص نیت داشته باشید

در ادامه آداب استخاره با قرآن و تسبیح را بیان می‌کنیم.

آداب استخاره ازدواج با تسبیح

برای استخاره با تسبیح، ابتدا تسبیح را در دست گرفته و سه بار صلوات بفرستید، سپس نیت کنید و یک تعداد تصادفی از دانه‌های تسبیح را جدا کنید. حالا دانه‌های باقی مانده را دو به دو جدا کنید. اگر در انتهای کار ۲ عدد دانه تسبیح باقی ماند، پاسخ استخاره مثبت و اگر یک عدد ماند، پاسخ منفی است.

آداب استخاره ازدواج با تسبیح

آداب استخاره ازدواج با قرآن

یکی دیگر از راه های گرفتن استخاره برای ازدواج، استفاده از قرآن است. استخاره با قرآن نباید برای مسائل ساده و کوچک انجام شود و فقط چنانچه در تصمیم‌گیری در مورد مساله مهمی به مشکل خورده‌اید، آن را انجام دهید.

برای شروع استخاره با قرآن، پس از خواندن سوره توحید (قل هوالله)، سه بار صلوات بفرستید. سپس عبارت “اَللّهُمَّ اِنّى تَفَأَّلْتُ بِكِتابِكَ، وَ تَوَكَّلْتُ عَلَیْكَ، فَاَرِنى مِنْ كِتابِكَ ما هُوَ مَكْتُومٌ مِنْ سِرِّكَ الْمَكْنُونِ فـى غَیْبِـكَ” را بخوانید و نیت کنید. حالا نوبت مرحله اصلی استخاره است. یک صفحه تصادفی از قرآن را باز کنید و به اولین آیه صفحه سمت راست دقت کنید. اگر آیه مذکور در مورد بهشت و پاداش اخروی و روشنایی است، نتیجه استخاره خوب است و اگر مربوط به عذاب و نکوهش است، نتیجه بدی دارد. لازم به ذکر است که در برخی قرآن‌ها برای این که کار استخاره راحت‌تر انجام شود، با توجه به تفسیر آیه اول صفحات، عبارت‌های خوب و بد در بالای هر صفحه قید شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا تماس با سالن عقد لوکس نیروانا